חדשות

פרס למצטיינים בתארים מתקדמים תשע"זפרס הצטיינות על הישגים בלימודים בתארים מתקדמים תשע"ז
בטקס מצטייני רקטור תשע"ז שנערך באוניברסיטת בר אילן קיבלו ברכה לאופר גולדשטיין, חגי דיאמנדי ויוסף דנן פרס הצטיינות על הישגיהם בלימודיהם בתארים מתקדמים. הדוקטורנט דנן בירך בשם מקבלי פרס הרקטור. 

תכנית קיץ בתחום הננופוטוניקה בפקולטה להנדסה
עם בואו של ראש ממשלת הודו, נרנדנה מודי, נחתו בפקולטה להנדסה שבאוניברסיטת בר אילן 24 סטודנטים לתארים מתקדמים מהודו ומסין ללימודים של חודש בתחום של ננופוטוניקה. זו השנה השנייה שהפקולטה להנדסה מקיימת תוכנית קיץ זו. בעקבות ההצלחה של שנה שעברה, הציעו את מועמדותם מאות סטודנטים, ורק הנבחרים זכו להתחיל אותה. "מדובר בתוכנית מאוד ייחודית" אמר פרופ' דרור פיקסלר, יו"ר ועדת ההוראה של הפקולטה והאחראי האקדמי של התוכנית. "התוכנית משלבת לימודים עיוניים עמוקים בנושאים שבחזית הטכנולוגיה, לצד היכרות עם ישראל וסיורים בה".


 

נבחרת הרובוטים של הפקולטה להנדסהישראל בגמר המונדיאל (בכדורגל רובוטים)
החזיקו אצבעות לנבחרת הכדורגל של רובוטים דמויי אדם של הפקולטה להנדסה באוניברסיטת בר-אילן, שהעפילה למשחק הגמר בטורניר "רובוקאפ 2017" העולמי. משחק הגמר ייערך ביפן בסוף חודש זה. 
מוזמנים לקרוא כתבה על ההישג באתר nrg >>


 

טקס הענקת תארים תשע"ז, יולי 2017
נרגשים לפרסם את תמונותיהם של הבוגרים החדשים והמצטיינים בפקולטה להנדסה באוניברסיטת בר אילן. לצפייה בתמונות>>
ב-3 באוגוסט יתקיים יום פתוח בפקולטה להנדסה בבר אילן. פרטים בקרוב.


 

זכייה בפרס יוקרתי בתחרות לתלמידי מחקר לתארים מתקדמים על פיתוח מוצר חדשני המסייע לחולי ALS
צוות של הפקולטה להנדסה באוניברסיטת בר אילן זכה בתחרות לתלמידי מחקר לתארים מתקדמים מכל הארץ עבור פיתוח מוצר חדשני המסייע לחולים במחלת ALS. הפרס היוקרתי הינו של עמותת prize4life אשר מטרתה להאיץ את הגילוי של טיפולים ותרופה ל-ALS.
לכתבה המלאה>>

הזוכים בטקס מצטייני הפקולטה להנדסה לתואר ראשון לשנה"ל תשע"ו
בטקס מצטייני הפקולטה להנדסה לתואר ראשון לשנה"ל תשע"ו זכו מתן אלקוני וחגי טיטלבאום - מצטייני רקטור, גיל בשן, צור רענן, אביטל שוסהיים, צחי אלבז, אריאל אשכנזי, מאור לאופר, נתן דוד, דן ירון, דניאל קוריאט, אופיר משה פוסט, קובי פנסו וספיר ארליך - מצטייני דיקן. הטקס היה מרשים, קהל רב גדש את האודיטוריום בבנייני הפקולטה להנדסה שכלל משפחות הזוכים, חברי סגל, סטודנטים ואורחים נוספים.
 

השפעתם של ננו חלקיקי זהב על פלורסנציה- מחקרו של ערן ברנויהשפעתם של ננו חלקיקי זהב על פלורסנציה- מחקרו של ערן ברנוי
בחודש מרץ האחרון קטף מחקרו של ערן ברנוי פרס הצטיינות בתחרות הרצאות קצרות בכנס האיגוד הישראלי להנדסה ביו רפואית ופרס בתחרות ננו ארט בכנס פנימי של המכון לננוטכנולוגיה של אוניברסיטת בר אילן. בנוסף, זכה במלגת משרד המדע בתחום המדע היישומי וההנדסי.
לכתבה המלאה>>
 

סינרגיה בין היכולות
מה לפיזיקאי חישובי, בפקולטה להנדסה, במעבדה שעוסקת בכלל בביולוגיה ניסויית? ד"ר תומר קליסקי מיישם טכניקות לאיסוף וניתוח ביג דאטה בתחום חקר הסרטן
לכתבה המלאה>>


 

בזכות שיתופי הפעולה בפקולטה להנדסה
פרופסור אלכס פיש מספר איך הפכה הפקולטה להנדסה למרכז פעילות בתחום טכנולוגיית השבבים.
לכתבה המלאה>>

 

 

המומחים לאנלוג
אור אדיב, עדיין סטודנט לתואר ראשון, מספר למה בחברת התקשורת בה הוא עובד צוות האנלוג מורכב רק מסטודנטים מבר-אילן
לכתבה המלאה>>

 

 

איכון דוברים בחדרים מהדהדים
לבעיה הקלאסית הנ"ל בתחום עיבוד האותות, מצא פרופסור שרון גנות פתרון באמצעות שיטות לימוד על יריעות 
לכתבה המלאה>>

 

 

מצוינות ביו-רפואית
בכנס השנתי של האיגוד הישראלי להנדסה ביולוגית ורפואית זכו בפרסים שתי דוקטורנטיות מהפקולטה להנדסה
לכתבה המלאה>>


 


בדיקה שתאבחן פרקינסון ואדיקה שתאבחן פרקינסון ואלצהיימר לפני הופעת התסמיניםלצהיימר לפני הופעת התסמינים
החוקרים הישראלים פרופ' שי רהימיפור ופרופ' רחלה פופובוצר מהפקולטה להנדסה ומהמכון לננו-טכנולוגיה באוניברסיטת בר-אילן מפתחים בדיקה שתאבחן פרקינסון ואלצהיימר לפני הופעת התסמינים. החוקרים יצרו מולקולה סינתטית שנקשרת לחלבונים המאפיינים את המחלות ומאפשרת זיהוי שלהן כבר בשלבים הראשוניים. כך יהיה ניתן להתחיל לטפל במחלות מוקדם יותר ולעכב את התקדמותן
לכתבה המלאה>>


סמינר לבדיקת רשת אופטית למדוד במהירות האורסמינר לבדיקת רשת אופטית "למדוד במהירות האור"
הפקולטה להנדסה באוניברסיטת בר-אילן גאה לארח את משתתפי "למדוד במהירות האור" - סמינר לבדיקת רשת אופטית שנערך בשיתוף Keysight שדן בשוק התקשורת האלחוטית והתקשורת שגדל באופן אקספוננציאלי והוא צפוי להיות שווה 25 מיליארד דולר עד 20200. תוכן וידאו בחדות גבוהה, רשתות חברתיות ומשחקים מקוונים הופכים זמינים בקלות בכל עת ובכל מקום על מכשירים ניידים, טבליות, מחשבים והתקני בידור. התעשייה מתכננת את הדברים הגדולים הבאים.


תחרותחרות רובוקאפ ג'וניור 2017ת רובוקאפ ג'וניור 2017
ביום חמישי 30.3 התקיימה תחרות רובוקאפ ג'וניור 2017, שממנה ייצא הדור הבא של מהנדסים, חוקרים, מדענים וממציאים. במהלך היום התקיימו שלוש תחרויות: הופעת במה, כדורגל והצלה. בנוסף הדגימו מספר קבוצות ליגה חדשה של רובוטים יומנוידים (דמויי אדם) שמשחקים כדורגל. כל הרובוטים בכל התחרויות הם אוטונומיים (עצמאיים).
לכתבה המלאה>>חרבות אור מלייזר בדיון או מציאות קרובה?
פרופ' זאב זלבסקי מהפקולטה להנדסה בבר אילן התראיין לכתבה באתר "nrg" בעניין הכדאיות של המדינה להשקיע בתעשיית הלייזר ותרומתו לשיפור חיי האדם.
לכתבה המלאה>>


 

 

ענבל יריבפרס הצטיינות של האיגוד לדוקטורנטית בהנדסה ביורפואית הוענק לענבר יריב
ועדת הפרסים של האיגוד הישראלי להנדסה רפואית וביולוגית החליטה להעניק לענבר יריב מהפקולטה להנדסה באוניברסיטת בר אילן את פרס הצטיינות של האיגוד לדוקטורנטית בהנדסה ביורפואית, על המוטיבציה הראויה לשבח ועל הישגיה המרשימים במחקר בתחום פיתוח שיטה אופטית לזיהוי חומרים ברקמות ותווכים ביולוגיים. וכן על הישגיה בלימודים.


יאיר אנטמןמלגת רוטשילד לפוסט - דוקטורט הוענקה ליאיר אנטמן
מדובר במלגה היוקרתית ביותר בישראל לפוסט. מעבר לתמיכה כספית משמעותית לשנת הפוסט הראשונה, המלגה "מסמנת" את הזוכים בה ומקובלת כקריטריון להצטיינות בדוקטורט עצמו. מדי שנה זוכים כעשרה מסיימי דוקטורט בתחום המדעים המדויקים, וכעשרה בתחום מדעי האדם והחברה. אנטמן סיים את לימודי התואר השלישי בהנחייתו של פרופ' אבי צדוק.
לכתבה המלאה>> 

מלגת מנהיגי שוליך
25 מלגות, בשווי של 160,000 כל אחת מהן, יוענקו לתלמידי מקצועות ההנדסה בשנה הקרובה על ידי "מנהיגי שוליך" - פרי יצירתו של סימור שוליך, איש עסקים ופילנתרופ יהודי קנדי, המאמין בכך שעתידה של ישראל קשור קשר הדוק להשקעה במדע וטכנולוגיה. מטרתה של המלגה היא לעודד ישראלים צעירים לבחור בלימודים אקדמיים בתחומי המדעים, ההנדסה, הטכנולוגיה והמתמטיקה.
לפרטים נוספים>>


זכייה בתחרות אינטלזכייה בתחרות אינטל
צוות של ארבעה סטודנטים משנה ג' השתתף בתחרות הפתוחה לכל הסטודנטים בישראל. חברי הצוות ניצחו הן בשלב הראשון, שכלל חידות לוגיות מסובכות, והן בשלב השני שאליו עלו 11 צוותים, ובו הם התמודדו במציאות מדומה של "אסקייפ רום".
(מימין לשמאל): תנאל נחום, אריאל גוטמן, תומר כהן ומתן אלקוני, שהביאו הרבה כבוד לפקולטה ועל הדרך גם כל אחד מהם זכה בשובר טיסה לחו"ל על סך 2,500 שקלים.


פורצת הדרך של השנהפורצת הדרך של השנה
מגזין "ליידי גלובס" בוחר את שבע החוקרות המובילות ששמות את ישראל על המפה העולמית. בהן: פרופ' אורית שפי, שפריצת הדרך שלה היא ייצור רכיב המוזרק לגוף בצורה נוזלית, על בסיס ג'ל, ומתמצק בגוף באופן המשקם את מערכת העצבים.
לכתבה המלאה>>

משקפי המציאות המדומהמשקפי המציאות המדומה
פרופ' זאב זלבסקי מהפקולטה להנדסה וד"ר יוסי מנדל מהמחלקה לאופטומטריה ומדעי הראייה בפקולטה למדעי החיים של אוניברסיטת בר אילן הציגו לאחרונה פיתוח יוצא דופן - שעליו דיווח בהרחבה "דה מרקר" של עיתון "הארץ".
לכתבה המלאה>>

הכי טבעיהכי טבעי
"גלובס" מדווח מהשטח: מומחים ומהנדסים בינלאומיים הגיעו לכנס הגז שנערך בפקולטה להנדסה בבר אילן. גם ח"כ כבל היה שם
לכתבה המלאה>>


חוקרת השנה - רינת מאירחוקרת השנה
מגזין "נשים" בוחר ברינת מאיר, חוקרת בפקולטה להנדסה בבר אילן, כהבטחה מבטיחה. "מגיל צעיר ידעתי שאני רוצה להיות מדענית", היא אומרת בראיון.
לכתבה המלאה>>
 

המהנדסים של המחר
בערוץ 7 הלכו לבדוק מה יש בפקולטה היוקרתית להנדסה בבר אילן, שמציב אותה כמובילה בתחומה בישראל ובעולם
לכתבה המלאה>>
 

אני, רובוטאני, רובוט
"גלובס" מדווח בשידור חי מתחרות רובוקאפ שנערכת בפקולטה להנדסה בבר אילן. חברי הקבוצה הזוכה יטוסו לתחרות בינלאומית בחו"ל.
לכתבה המלאה>>

 


 

700 בני נוער מצרפתהעלייה הרביעית
700 בני נוער מצרפת הגיעו לפקולטה להנדסה באוניברסיטת בר אילן ונפעמו מההישגים הטכנולוגיים. בשנה הבאה המצטיינים שבהם יגיעו ללמוד כאן.
לכתבה המלאה>>

 בדרך לחתונה עוצרים בפקולטהבדרך לחתונה עוצרים בפקולטה
מה יש בפקולטה הנדסה בבר אילן, שמצליחה לייצר מעל ל-30 זוגות שהכירו במסדרונות הפקולטה? "מעריב" יצא לבדוק
לכתבה המלאה>>
 

הנדסת נוגדנים מצילה חיים
ביולוגיה חישובית, המנתחת מקטעי DNA רבים בכלים חישוביים מתחום ה-Big Data, מאפשרת לד"ר גור יערי לחפש תרופות למחלות כמו צליאק, צהבת נגיפית מסוג C, טרשת נפוצה וסרטן
לכתבה המלאה>>

 עם הפנים לעולם
בחודש יוני האחרון נערך בפקולטה להנדסה קורס קיץ ראשון וייחודי מסוגו בתחום הננו-פוטוניקה, בו לקחו חלק כשלושים סטודנטים סיניים. מטרת העל, מספר פרופ’ דרור פיקסלר, היא להפוך את הפקולטה לבינלאומית ולמשוך אליה את הסטודנטים הטובים ביותר, מסין ובכלל.
לכתבה המלאה>>
ד"ר עמוס דניאלימחקר עם לב
אם אתם או מישהו מהיקרים שלכם יגיע לבית חולים עם כאבים בחזה – אתם רוצים שם את הטכנולוגיה שפיתח ד"ר עמוס דניאלי מהפקולטה להנדסה, המסייעת באיתור התקפי לב
לכתבה המלאה>> 

מזור לנפש דואבת
המחקר הביו הנדסי יכול לסייע בפיתוח טכנולוגיות לטיפול בהפרעות נוירופסיכיאטריות. הדוקטורנטית אושרה בצר מפתחת במעבדות של הפקולטה להנדסה וחקר המוח טכנולוגיות חדשניות המבוססות על ננו-חלקיקים לטיפול בדיכאון ובהתמכרויות.
לכתבה המלאה>> 

תמריצים למצטיינים
מתלבטים אם לצאת לתעשייה או להישאר באקדמיה? בפני סטודנטים מצטיינים לתארים מתקדמים פתוחים שפע של מלגות ומענקים. רוברט גיטרמן, סטודנט לתואר שלישי במסלול ננו טכנולוגיה בפקולטה להנדסה באוניברסיטת בר אילן, זכה בשלוש מלגות בשנים האחרונות
לכתבה המלאה>>
פרופ' זאב זלבסקירשת עצבית אופטית תוך-סיבית של פרופ' זאב זלבסקי
מטרתן של רשתות עצביות מלאכותיות הינה לחקות, אין - סיליקו באמצעות מחשב, את פעולתו הטבעית של המוח, קרי, עיבוד מקביל של מאגרי נתונים מסיביים בזמן אמיתי. פרופ' זאב זלבסקי מן הפקולטה להנדסה, יחד עם ד"ר אייל כהן, חוקר פוסט-דוקטורנט בפקולטה, וד"ר מיקי לונדון מן האוניברסיטה העברית, מציגים את העיצוב הרעיוני הראשון לרשת עצבית אופטית תוך-סיבית: מעבד פוטוני נייד, בו אותות מבוססי-אור משותפים במבנה של רשת עצבית ממוחשבת עם בקרה מקדימה
לכתבה המלאה>>

מעבדת הננו שבבים בפקולטה להנדסה אירחה את כנס  תעשיית המוליכים למחצהמעבדת הננו שבבים בפקולטה להנדסה אירחה את כנס תעשיית המוליכים למחצה
בחודש מרץ האחרון, מעבדת מעגלים ומערכות משולבות בקנה מידה ננו (Emerging Nanoscaled Integrated Circuits & Systems Laboratory EnICS) – מעבדת מחקר בפקולטה להנדסה בבר אילן – אירחה כנס מרכזי, תחת הכותרת "אופקים חדשים בתעשיית המוליכים למחצה". הכינוס איפשר ל- EnICS, ביחד עם החברה למחקר ופיתוח של בר אילן (ביראד), לפתוח את דלתותיו לרווחה לתעשיה ולחגוג יום הולדת שנה למעבדה.
לכתבה המלאה>>

 שיתוף מידע במקביל לשמירה על סודיות נתוניםד"ר כרמית חזאי: שיתוף מידע במקביל לשמירה על סודיות נתונים
תחום אבטחת המידע הפך למירוץ החימוש של המאה ה-21, בו האקרים מנסים להתגבר על כל פרוטוקול אבטחה חדש ברגע בו הוא נוצר. מיקסום היתרונות של המהפכה הדיגיטלית ומיזעור הסיכונים שבו מהווה את לב המחקר הקריפטוגרפי שמנהלת ד"ר כרמית חזאי מהפקולטה להנדסה.
לכתבה המלאה>>


 

מלגת קרן וולף הוענקה לתלמידת תואר שלישי רינת מאירמלגת קרן וולף הוענקה לתלמידת תואר שלישי רינת מאיר
אימונותרפיה הינו מונח כללי לשיטות קליניות המגבירות את היכולת המולדת של המערכת החיסונית לתקוף גידולים סרטניים באופן ספציפי, ולהשמיד אותן. אולם למרות שישנן כמה גישות חדשות ומוצלחות המתבססות על שיטה זו, שמחקרה החל לפני למעלה ממאה שנה, עד היום לא הצליחו חוקרים לצפות באופן ישיר באימונותרפיה בפעולה. כעת, הדוקטורנטית רינת מאיר שינתה את תמונת המצב הזו, באמצעות פיתוח שיטה חדשה למעקב אחרי תאי T ספציפיים לסרטן, במודל חיה. 
לכתבה המלאה>>

שימוש באור לשם יצירת קולפרופ’ אבי צדוק: שימוש באור לשם יצירת קול
חוקרים מאוניברסיטת בר-אילן הצליחו לפתח שיטת חישה כימית חדשנית המבוססת על סיבים אופטיים העושים שימוש באור העובר דרכם לשם יצירת גלי קול מחוצה להם, תוך קבלת מידע עקיף באשר לסביבה בו נמצאה הסיב. השיטה החדשה תוכל לשפר את יכולות החישה עבור מגוון נרחב של יישומים, לרבות תהליכים תעשייתיים וגילוי מרחוק של כימיקלים
לכתבה המלאה>>

 

פרישימוש באור לשם יצירת קולצת דרך עצומה: ננו חלקיקי זהב לטרשת עורקים
קבוצת מדענים בראשות ד"ר דרור פיקסלר חקרה ופיתחה ערכת בדיקה וריפוי מהפכנית וזולה למחלה, שאינה מכאיבה ואינה מסכנת את המטופל.
לכתבה המלאה>>

 

 

 

שימוש באור לשם יצירת קולמשקפי המציאות המדומה של החולדות
צוות בהובלת ד"ר יוסי מנדל מהמחלקה לאופטומטריה ומדעי הראייה בפקולטה למדעי החיים של אוניברסיטת בר-אילן ופרופ' זאב זלבסקי מהפקולטה להנדסה, הציג לאחרונה פיתוח יוצא דופן בתחום הרשתית המלאכותית שעשוי לזרז את התקדמות המחקר בתחום. 
לכתבה המלאה>>
 


מלחמת הכוכבים באוניברסיטת בר אילן
השבוע נערכה תחרות רובוקאפ ג´וניור 2016 בפקולטה להנדסה באוניברסיטת בר אילן, בהשתתפות מאות תלמידי בתי הספר בישראל. בין הזוכים: רובוט שמצדיע לצלילי התקווה
לכתבה המלאה>>


40 שנה יחד40 שנה יחד
ד"ר אורית ופרופ' מאיר דנינו, היא פסיכולוגית קלינית, הוא פרופ' בפקולטה להנדסה בבר אילן, חוגגים 40 שנות נישואים בראיון במגזין "נשים" ומספרים על היכרותם במעונות ב... בר אילן.
לכתבה המלאה>>