מצוינות ביו-רפואית

בכנס השנתי של האיגוד הישראלי להנדסה ביולוגית ורפואית זכו בפרסים שתי דוקטורנטיות מהפקולטה להנדסה

בשביעי במרץ 2017 נערך הכנס השנתי של האיגוד הישראלי להנדסה ביולוגית ורפואית. במהלכו זכו שתי דוקטורנטיות מהפקולטה להנדסה בפרס לדוקטורנטית מצטיינת.

אושרה בצר זכתה בפרס על עבודתה המשלבת טכנולוגיית ננו-חלקיקים וחקר המוח. "אנחנו מפתחים טכנולוגיות המבוססות על ננו-חלקיקים על מנת לקדם את תחום הטיפול במחלות נוירו-פסיכיאטריות במוח. המטרה היא לשפר יכולות של דימות, של הובלת תרופות דרך מחסום-דם-מוח ומעקב אחר תאי גזע לטיפול בבעיות מוחיות," היא מספרת. "הטכנולוגיה הזו יכולה לסייע לאבחון וטיפול בבעיות נוירו-פסיכיאטריות, כמו דיכאון והתמכרויות, אבל רלוונטית גם לאלצהיימר, אוטיזם ומחלות מוחיות אחרות." אשרה היא סטודנטית לדוקטורט במעבדה של פרופ' רחלה פופובצר.

ענבר יריב זכתה בפרס על עבודתה הבוחנת אינטראקציה בין אור לרקמות. "אנחנו מפתחים שיטה אופטית, לא פולשנית, לזיהוי חומרים שונים, ובהם ננו חלקיקים, בתוך תווכים פיזיולוגיים" היא מספרת. "המוטיבציה למחקר הייתה לקדם תרופות טופיקל מדיקיישן – תרופות הניתנות דרך העור, והשיטה הזו מאפשרת לנו לזהות עומק חדירה של ננו חלקיקים לרקמות. כבר התחלנו לעבוד עם חברות קוסמטיקה, וליצר ננו חלקיקים שבתוכן יש חומר אנטי אייג'ינג שחודר פנימה בצורה טובה הרבה יותר ממה שקיים היום בשוק. השיטה הזו יכולה לסייע גם בטיפול באקנה, בפטרת עור וציפורניים, ואני מקווה שבעתיד נוכל להגיע עם זה גם לאבחון מוקדם של מחלות עור וגידולים סרטניים." ענבר היא סטודנטית לדוקטוראט במעבדה של פרופ' דרור פיקסלר.

הכנס השנתי של האיגוד הישראלי להנדסה ביולוגית ורפואית