פרס רפפורט למיכל מרכוס, דוקטורנטית במעבדתה של פרופ' שפי

מיכל מרכוס, דוקטורנטית במעבדה של פרופ' אורית שפי זכתה בפרס רפפורט לסטודנטים מצטיינים בתחום ההנדסה הביו-רפואית. את ההודעה על הזכייה קיבלה מיכל מזוכה פרס נובל פרופ' אהרון צ'חנובר, העומד בראש הוועדה לבחירת הזוכים מטעם קרן רפפורט.
 

מיכל (30) נשואה ואמא ל-3 ילדים ממושב נחלים, מספרת על מחקרה: "במעבדה שלנו אנו מפתחים כלים ושיטות לשיקום מערכת העצבים אחרי פגיעות ומחלות נוירו-דגנרטיביות. תרופות רבות פועלת באופן מערכתי לאחר כניסתן לזרם הדם ולכן משפיעות גם באזורים לא רצויים. המחקר שלי מתמקד בפיתוח שיטות להובלה ממוקדת של תרופות ישירות לאזורי פגיעה. אנו קושרים את התרופות לנשאים מגנטים ננומטרים ומשתמשים בכוחות מגנטים להובלת התרופה לאזור הרצוי. בנוסף פיתחנו שיטה ייחודית שבה אנחנו הופכים תאי עצב ליחידות מגנטיות פונקציונליות. בעזרת הפעלה של שדות מגנטים חיצוניים אנו מסוגלים לשלוט על מיקום תאי העצב, ועל כיווניות גדילת השלוחות של התא המשתקם. בצורה זו אנו למעשה מארגנים רשתות עצבים מרחוק. השלבים הראשוניים בפיתוח נעשו בצלחות ניסוי ולאחרונה התקדמנו לניסויים ראשוניים בחיות מודל. אנחנו שואפים לקדם את הטכנולוגיה שאנו מפתחים לטיפול קליני בפגיעות מערכת העצבים. המחקר הוא רב תחומי ומשלב ביולוגיה, הנדסה וננוטכנולוגיה."

"הפקולטה להנדסה בבר-אילן", אומרת מיכל, "הינה קרקע פורייה לקידום והצלחת מחקרים, ומהווה מעטפת חמה ודואגת. ברצוני לומר תודה מיוחדת לפרופ' אורית שפי על ההנחיה המסורה, ההשראה והדחיפה למצוינות הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית. בנוסף אני רוצה להודות לד"ר עמוס שרוני מהמחלקה לפיסיקה בבר-אילן על תרומתו הרבה למחקר זה."