חדשות

 •  הצגת פרויקט הגמר של הקורס "עקרונות תכנון מערכות דיגיטליות" בהאקתון שנערך בלובי

  הצגת פרויקט הגמר של הקורס "עקרונות תכנון מערכות דיגיטליות" בהאקתון שנערך בלובי הפקולטה

  בפקולטה שלא מפסיקה לחדש – גם פרויקט גמר יכול לקבל טוויסט מרתק. העבודה על פרויקט הגמר בקורס "עקרונות תכנון מערכות דיגיטליות" הגיעה לשיאה בהאקתון שנערך ביום האחרון של חודש יוני, בלובי של בניין הפקולטה. "את הרעיון קיבלנו מהאקתון שהשתתפנו בו כמה חודשים לפני כן, בחודש דצמבר 2019, בנושא ריסק 5 (RISC-V)," מספר ד"ר אדם תימן, האחראי האקדמי של הקורס. "בהאקתון הזה, שנערך בחסות חברת ווסטרן דיגיטל, מרבית הקבוצות – כולל הקבוצה הזוכה – השתמשו בפלטפורמת PulpEnIX שפותחה בבר אילן, וקבוצה של סטודנטים לתואר ראשון מבר אילן הגיעה למקום שלישי. זה היה אירוע מוצלח מאוד, נחמד וכייפי. אנשים התכוננו אליו שבועות, ישנו שם על הרצפה במהלך האירוע, והם עשו את זה לא כי הכריחו אותם - אלא כי הם נהנו מזה. ראינו את ההתלהבות מההאקתון, וכדי להכניס קצת "פלפל" לקורס שלנו, שעוסק בדברים דומים, החלטנו לערוך האקתון לסיום הקורס".

 • הזמנה להשתתפות בתחרות הווירטואלית "אתגר 175 זטביאט ** - כיצד להתמודד עם הגידול

  הזמנה להשתתפות בתחרות הווירטואלית "אתגר 175 זטביאט ** - כיצד להתמודד עם הגידול העצום במידע ונתונים"

  הפקולטה להנדסה וחברת Merck למדע וטכנולוגיה מזמינים אתכם להשתתף בתחרות הווירטואלית "אתגר 175 זטביאט ** - כיצד להתמודד עם הגידול העצום במידע ונתונים".
  אם אתם סטודנטים בכל התארים, יזמים או חוקרים, ויש לכם רעיונות להתמודדות עם האתגרים הכרוכים ביצירת טכנולוגיות חדשות המאפשרות העברת נתונים במהירויות גבוהות יותר ובצריכת אנרגיה נמוכה יותר, מהרו והגישו את הרעיון שלכם לתחרות!
  לפרטים והרשמה ←

 • ד"ר אלי כהן

  חדש בפקולטה להנדסה: המגמה להנדסה קוונטית

  בחודש דצמבר האחרון הכריזה הממשלה על הקצאת 1.25 מיליארד שקל לתוכנית הלאומית למדע וטכנולוגיות קוונטיים. לתוכנית, שבאחריות פורום תל"מ (תוכניות לאומיות למחקר), יש מספר מטרות, ובהן  פיתוח הון אנושי ותשתיות מחקר, בניית מחשב קוונטי בישראל ויצירת שיתופי פעולה בינלאומיים בתחום הקוונטים. אנו בפקולטה להנדסה של בר-אילן מרימים את הכפפה, ופותחים כבר בשנת הלימודים הקרובה את המגמה להנדסה קוונטית, מתוך מטרה להתקדם ביחד עם העולם לעבר המהפכה הקוונטית השנייה. "אלה תכנים חדשניים לחלוטין ברמה המקומית, ואפילו הבינלאומית. בעולם יש רק מוסדות בודדים שמציעים תואר ראשון בהנדסה קוונטית," אומר ד"ר אלי כהן, שיעמוד בראש המגמה החדשה. "על פתיחת המגמה הוחלט לאחר שאנחנו בפקולטה זיהינו יותר ויותר עניין - בעולם האקדמי וגם בתעשייה – בפיתוח טכנולוגיות קוונטיות וניצול שלהן לטובת חישוב, תקשורת והצפנה, ופיתוח של סנסורים חדשים ומדויקים. לכן המטרה שלנו היא להכשיר בוגרים של הפקולטה עם ידע משמעותי בהנדסה, אבל גם בפיזיקה, מדעי המחשב ומתמטיקה, עם דגש חשוב על מדע וטכנולוגיה קוונטית".

 • חדש בפקולטה להנדסה: המגמה לנוירו-הנדסה

  חדש בפקולטה להנדסה: המגמה לנוירו-הנדסה

  במהלך הפוסט דוקטורט שלו ב-MIT פגש ד"ר שחר אלון את האמן ניל הרביסון, האדם הראשון שקיבל הכרה מהרשויות בבריטניה כסייבורג אנושי. הרביסון, שנולד עם עיוורון צבעים חמור שבגינו ראה את העולם רק בגוונים של אפור, השתיל בגולגלתו אנטנה שמתרגמת צבעים לצלילים. האנטנה גורמת לויברציות בתוך ראשו של הרביסון, שיוצרות תווים שונים לצבעים שונים. בנוסף, מחוברת האנטנה לצ'יפ המאפשר חיבור לאינטרנט, כך שהרביסון קולט גם צבעים מהחלל, דרך חיבור ללוויינים, ויכול לקבל אימיילים, הודעות ושיחות קוליות ישירות לתוך ראשו. "הרביסון בעצם מדגים לנו איך תיראה האנושות בעוד כמה זמן", אומר ד"ר שחר אלון, ראש המגמה החדשה לנוירו-הנדסה בפקולטה להנדסה של בר-אילן. "הטכנולוגיה הולכת לכיוון שיאפשר לנו להתממשק למוח בצורה אופטימלית, לקלוט ממנו מידע בצורה מיטבית, ולשדרג אותו. זה יכול לשנות לחלוטין את עולם משחקי המחשב, למשל -  נניח קסדה שחובשים במהלך משחק מירוץ מכוניות, שקולטת לבד אם אתם רוצים לפנות ימינה או שמאלה – אבל גם לשפר משמעותית את החיים של אנשים שסובלים ממגבלות מסוגים שונים, כמו למשל בעיות תקשורת, או ממחלות נוירולוגיות. די ברור שהפוטנציאל פה הוא אדיר, והמטרה שלנו היא לשפר את הממשק בין המוח והמכונה ולהכין את עצמנו לעתיד שמכיל התמזגות גדולה יותר בין בני האדם למחשבים, גם בלי לקדוח בגולגולת".

 • הזמנה ליום מתעניינים למשרתים בצה"ל ביחידות טכנולוגיות

  הזמנה ליום מתעניינים למשרתים בצה"ל ביחידות טכנולוגיות

  משרתים ביחידה טכנולוגית בצה"ל?
  מוזמנים ליום מתעניינים מקוון של הפקולטה להנדסה לתארים גבוהים למשרתים ביחידות הטכנולוגיות בצה"ל שייערך ב-15.7, קישור לזום יישלח לאחר ההרשמה.
  להרשמה←

 • האקתון דיגיטלי בפקולטה להנדסה

  ביום שלישי הבא, ה-30/6 בין השעות 10:00-16:00, יתקיים האקתון מיוחד במסגרת הקורס החדש "עקרונות תכנון מערכות דיגיטליות" בלובי של הפקולטה להנדסה.

  בהאקתון, שמתקיים במימון חברת ווסטרן דיגיטל, יתמודדו סטודנטים בפקולטה על המימוש הטוב ביותר של מאיץ חומרה מורכב. בגמר ההאקתון, כל הקבוצות המשתתפות יציגו את הפרוייקטים שלהם בפני פאנל שופטים מהתעשייה והקבוצה עם התכנון הטוב ביותר תזכה בפרס מתנת חברת ווסטרן דיגיטל.

  מי שמעוניין להתרשם מהעשייה וללמוד יותר על התחום מוזמן לבוא ללובי הפקולטה בשעות ההאקתון. כמוכן, מצגות הסטודנטים וטקס חלוקת הפרסים ישודרו כאן בפייסבוק לייב של הפקולטה!

  נציין כי האירוע יתקיים בהתאם להנחיות הריחוק החברתי!

 • הרשמה ליום פתוח המקוון לתוכניות חדשות - מגמת נוירו-הנדסה ומגמת הנדסה קוונטית

  בואו היום ללמוד את מקצוע של המחר! - הרשמה ליום פתוח המקוון לתוכניות חדשות בפקולטה

  התחדשנו בשתי מגמות חדשות ומרתקות בפקולטה להנדסה - נוירו-הנדסה והנדסה קוונטית - ואתם מוזמנים ליום הפתוח המקוון שייערך ב-25 ביוני.

  להרשמה ליום הפתוח>>

 • הזמנה להשתתפות בתחרות של חברת מיקרוסופט לפתרון בעיות קוונטיות בעזרת שפת תכנות #Q

  הזמנה להשתתפות בתחרות של חברת מיקרוסופט לפתרון בעיות קוונטיות בעזרת שפת תכנות #Q

  סטודנטים לתארים מתקדמים מוזמנים להשתתף בתחרות של חברת מיקרוסופט לפתרון בעיות קוונטיות בעזרת שפת התכנות #Q. סטודנטים שיזכו בתחרות יקבלו פרס כספי בסך 500 ₪ (בכפוף להצגת הפיתרון שהגשתם).
  לפרטים נוספים על התחרות והרשמה

  במידה ואתם מעוניינים להישתתף בתחרות, אנא יידעו אותנו:
  adi.makmal@biu.ac.il

  emanuele.dalla-torre@biu.ac.il

  פרטים נוספים על התחרות והרשמה>>

 • מחקרו של פרופ' דרור פיקסלר כובש את שער מוסף הבריאות של "ידיעות א

  מחקרו של פרופ' דרור פיקסלר כובש את שער מוסף הבריאות של "ידיעות אחרונות"

  מאחר והעברת הנגיף מוגבלת למרחק של השתעלות או התעטשות - אם נדבקתם במטוס, זה ככל הנראה בגלל אדם שישב בשתי השורות מסביבכם. אז מה עושים? האפשרות הקלה והפשוטה - היא לא לטוס. אבל מה קורה אם אין ברירה ואתם חייבים או כבר רכשתם כרטיסים? עד כמה מסכת פה ואף תעזור? כמה זמן תוכלו לשבת איתה בחלל הסגור? כיצד תמנעו מלגעת במשטחים? והאם שווה לקחת את הסיכון וחלילה להידבק? מחקרו של פרופ' דרור פיקסלר נדרש לסוגיה המטרידה הזאת, ועובד בימים אלה במרץ, על הפתרון שיאפשר את הטיסות וימנע את ההדבקה דרך משטחים שעלולים להיות מזוהמים.

   ← לכתבה המלאה בידיעות 

  צילום: יוני רייף

 • ד"ר איתמר לוי נלחם בזליגת אינפורמציה מרכיבים אלקטרוניים

  ד"ר איתמר לוי נלחם בזליגת אינפורמציה מרכיבים אלקטרוניים

  השבב שפיתח מספק הגנה בעלות קטנה בהרבה – ברמת השטח, צריכת האנרגיה והביצועים - מהמקובל היום בשוק.
  רכישות אשראי בטלפון הנייד, שמירה ועיבוד של אינפורמציה פרטית בשרת, קוצב לב המבוסס על מעבד פשוט, מערכת סנסורים ובקרים המחוברת לרשת במפעל – כל אלה הן דוגמאות לפלטפורמות מבוססות מחשב, שבהן הליך העיבוד הוא אלקטרוני. כל הפלטפורמות הנ"ל נושאות מידע אינטימי רגיש, ובאופן טבעי - מתעורר הצורך לספק בטיחות מידע לאינפורמציה המעובדת בהן. "תחום המחקר שאני מתמקד בו הוא איך נוכל לתכנן את החברים האלקטרונים שלנו כך שנוכל לסמוך עליהם," אומר ד"ר איתמר לוי, שהצטרף באוקטובר האחרון למסלול להנדסת מחשבים בפקולטה. "בתיאוריה, זה פשוט: תבניות של מערכות לשמירת סוד (או לכל צורך קריפטוגרפי אחר), מסתמכות תמיד על איזה שהוא גרעין של אינפורמציה שנשמר בסוד, למשל מפתח סודי. הבעיה נובעת מכך שהמערכות שלנו לא תיאורטיות: עצם המימוש של המערכת בעולם הפיסיקאלי גורם לזליגת אינפורמציה על הסוד, בין אם נעשה בו שימוש ובין אם לאו, וזו רק בעיה אחת מני רבות".

 • ד"ר איציק כהן מקים את המסלול להנדסת תעשייה ומערכות מידע

  ד"ר איציק כהן מקים את המסלול להנדסת תעשייה ומערכות מידע

  המסלול אושר באוניברסיטה ובתהליכי קבלת אישור במועצה להשכלה גבוהה.
  את ההתמחות המרכזית של ד"ר איציק כהן – אנליזה וניתוח של תהליכים מורכבים - אפשר להשליך בימים אלו גם על נושא הקורונה: "העולם שאנחנו חיים בו הוא עולם של תהליכים, כלומר, סדרה של פעולות קשורות אחת לשנייה הנעשות כדי להשיג מטרה מסוימת. טיפול בחולה בבית החולים, תהליך עסקי בחברה, פרויקט פיתוח מורכב ואפילו הכנה של מנות מזון במטבח של מסעדה, כולם תהליכים. ניקח את המסעדה לדוגמה: אם נדע לזהות בצורה אוטומטית מהו מצב התהליך על סמך מידע שמתקבל מחיישנים שונים – כמו מצלמות או חיישני מיקום – נוכל לשלוח לסועדים הודעה אוטומטית מתי המנות יגיעו אליהם, לטפל בעיכובים, אם ישנם כאלו, ואפילו לבדוק האם המנה הוכנה על פי המתכון" הוא מספר. "את המודל הזה אפשר להשליך על שלל תהליכים מורכבים, והוא רלוונטי גם למגיפות: מידע שמתקבל מחיישנים – למשל נתוני מיקום, נתונים ממרכזי בדיקה, מידע של אנשים שהתלוננו על סימפטומים כאלה או אחרים, שאלונים שאנשים עונים עליהם ועוד – עשוי לסייע בניתוח מהלך המגיפה, זיהוי הפעילויות גורמות להדבקה מוגברת, באילו תנאים ההדבקה קורית והיכן יהיו ההתפרצויות הבאות. ייתכן, למשל, שפעילות תגרום להדבקה רק בתנאים מסוימים של משך, תנאי סביבה ועוד. אם נזהה זאת נוכל להמשיך לבצע את הפעילות אבל למנוע את אחד מתנאי ההדבקה וכך להפחיתה."

 • יום הפתוח שהתקיים בפקולטה למתעניינים

  תודה לכל מי שהגיע ליום מתעניינים של הפקולטה להנדסה

  מעל 70 מועמדות ומועמדים השתתפו ביום הפתוח שערכנו באפליקציית "זום". היום הפתוח במתכונת החדשה כלל הרצאות מופלאות וחוויות סטודנטים, כמו גם שאלות.

  אנחנו מזמינים אתכם לקחת חלק בפעילות הפקולטה ביום הפתוח הכלל אוניברסיטאי של בר-אילן ב-4-5/6, ומצפים להרשמתכם ללימודי תואר ראשון בפקולטה.

  ניפגש על ספסל הלימודים בשנה"ל תשפ"א!

  להרשמה ליום הפתוח>>

 • כתבה בעיתון מקור ראשון על הפקולטה

  כתבה בעיתון מקור ראשון על התואר בלימודי הנדסת חשמל והנדסת מחשבים

  כתבו עלינו בעיתון מקור ראשון

 • ברכות לדיקן הפקולטה, פרופ' זאב זלבסקי על זכייה בפרס IEEE

  ברכות לדיקן הפקולטה, פרופ' זאב זלבסקי על זכייה בפרס IEEE

  ברכות לדיקן הפקולטה להנדסה, פרופ' זאב זלבסקי, על זכייה הפרס IEEE, הארגון ההנדסי הגדול והמוערך בתחומו. הפרס ניתן בכל שנתיים לארבעה מדענים העוסקים במחקר מעניין ומרצים על תחומי המחקר שלהם ברחבי העולם וכולל מימון נסיעות למרכזי מחקר מובילים בעולם כדי להרצות על המחקר.

 • יום פתוח למתעניינים בתארים גבוהים

  יום פתוח למתעניינים בתארים גבוהים

  הפקולטה להנדסה מזמינה מועמדות ומועמדים מצטיינים להירשם עוד היום ללימודי תואר שני ושלישי בפקולטה.
  חברי הסגל הם בוגרי אוניברסיטאות יוקרתיות בארץ ובעולם, בעלי מוניטין, ובהם חוקרים בעלי שם עולמי שזכו בפרסים בינלאומיים. הסגל צעיר, מיומן ודינמי ועוסק במחקר ובפיתוח אתגר עתידי. הלימודים בפקולטה מתקיימים בקומפלקס חדש ומפואר, המאובזר בציוד חדיש בטכנולוגיות המתקדמות ביותר.

  יום הפתוח לתארים גבוהים יתקיים ב-26 במאי באמצעות אפליקציית זום
  ​​​​​​להרשמה>>