חדשות

 • ד"ר אור שפט מפתח אלגוריתמים ששומרים על הפרטיות שלנו

  ד"ר אור שפט מפתח אלגוריתמים ששומרים על הפרטיות שלנו

  שפט, המתמחה בפרטיות דיפרנציאלית, בודק כיצד ניתן לעבוד עם מאגרי מידע גדולים תוך שמירה על הבטחה מתמטית של פרטיות

  בעידן הטכנולוגי הנוכחי מידע על כולנו, כולל פרטים אישיים ורגישים, נאסף במאגרי נתונים גדולים. אם זה מידע רפואי שנאסף בבתי חולים, מידע על מצבנו הפיננסי שנאסף בבנקים ובחברות האשראי, ואפילו תעודת הזהות שלנו וכתובת המגורים הפרטית, שנמצאות בידי משרדי הממשלה, למשל, או הלמ"ס. ומכיוון שמדובר במידע רגיש - נולד הצורך לשמור על פרטיות המידע. הדרך הקלה ביותר לעשות זאת היא כמובן למחוק את המידע, אלא שמחיקת הדאטה פירושה איבוד היכולת להשתמש במידע, ללמוד ממנו ולהסיק ממנו מסקנות לגבי כלל האוכלוסייה (למשל, על מגמות בהתנהלות פיננסית, או על יעילות טיפול בסרטן). לכן, נוצר צורך כפול: לנתח את הדאטה – תוך כדי שמירה על פרטיות. שתי המטרות הללו מטבען מנוגדות, שכן אחת רוצה לחשוף ולגלות – בעוד השנייה רוצה להסתיר ולהחביא.  

 • ד"ר איתן פתיה מלמד מחשבים לראות

  אצל רוב בעלי החיים – ובכלל זה בני האדם – חוש הראייה הוא אחד החושים הדומיננטיים ביותר. אנחנו מסוגלים לראות תמונה ולזהות בקלות אובייקטים, להבדיל בין יום או לילה, להבין מה מלפנים ומה מאחור. מחשבים, לעומת זאת, עדיין מתקשים לעשות זאת - למרות התפתחות אדירה בתחום – וזהו אחר האתגרים העומדים כרגע בפני חוקרים בתחום הראייה הממוחשבת: חילוץ מידע סמנטי בתמונה. "אם מסתכלים על זה אלגוריתמית, תמונה זה אוסף של מאות אלפי פיקסלים. ההחלטה איזה אוסף של פיקסלים הוא פנים, למשל, היא מורכבת מאוד, והדרך הטובה ביותר לנסות לפצח את הנושא היא ללמוד מדוגמאות: המחשב מקבל למשל אוסף של דוגמאות עם פנים, אוסף של דוגמאות בלי פנים, ומנסה ללמוד להבדיל ביניהן," מסביר ד"ר איתן פתיה, המתמחה בלמידה ממוחשבת עם אפליקציות לראייה.

 • ד"ר אדם תימן

  ד"ר אדם תימן מפתח זיכרונות מוטמעים לשבבים מתוחכמים

  לאור התקופה הלא פשוטה שאנחנו עוברים בימים אלו, מרענן לקבל קצת חדשות טובות. ד"ר אדם תימן התבשר בחודש מרץ כי הוא אחד הזוכים בפרס קריל היוקרתי, מטעם קרן וולף להצטיינות במחקר מדעי. הפרס מוענק מדי שנה לעשרה חברי סגל אקדמי צעירים בארץ, בדרגת מרצה או מרצה בכיר ללא קביעות, על הישגים אקדמיים באופן כללי. תימן חבר סגל בבר אילן מאז שנת 2015, "ומאז", הוא מספר, "עשיתי מספר דברים בכיוונים קצת שונים. אני מניח שהשילוב של כולם הוא זה שבזכותו מצאה אותי הוועדה ראוי לפרס".

 • עובדים על פתרונות לנגיף

  עובדים על פתרונות נגיף

  במסדרונות הפקולטה עובדות בימים אלו (תוך שמירה על הנחיות משרד הבריאות, כמובן) שלוש מעבדות על מחקרים שמנסים למצוא פתרון לבעיית הקורונה. בין אם באבחון ובין אם בטיפול

 • מודל מתמטי לחיזוי התפשטות המגפה

  רן קרמר, סטודנט לתואר שני בפקולטה להנדסה, השתמש במודל מתמטי כדי לחזות את אופן התפשטות מגפת הקורונה בארץ ובמקומות אחרים בעולם. בראיון שנערך עמו באולפן של Ynet הסביר קרמר כי המודל המתמטי הנקרא 'מסנן קלמן', נוצר בשנות השישים בארצות הברית למטרות עקיבה אחרי רכבי חלל דווקא. לפני כחודש הוא החל להשתמש בו כדי לעקוב אחרי מגמת ההתפשטות של הקורונה בישראל ובעולם וכעת כבר ניתן להתרשם מהחיזויים שלו, שעד כה מתגלים כמדויקים.

  לינק לצפייה>>

 •  מוזיקה מחשמלת - כתבה בידיעות אחורונות על הקשר בין הנדסה למוזיקה

  מוזיקה מחשמלת

  אם חשבתם שאמנות והנדסה רחוקים זה מזה שנות אור, באו זוכת האירוויזיון נטע ברזילי והלופר שלה, והמחישו לכולנו שהטכנולוגיה משתלטת על עולם המוזיקה. חוקרים בתחום עיבוד האותות עמלים על פיתוח כלים טכנולוגיים ואלגוריתמים מתקדמים לצרכי עיבוד, איחוד והשמעה של מוזיקה. כעת מוצעת בפקולטה להנדסה תוכנית לימודים משולבת של הנדסת חשמל ומוזיקה, וכתבו עליה במוסף לימודים של ידיעות אחרונות.

 • האקזיט ששווה מיליונים

  חברת 6over6 vision, שבראשה עומד בוגר הפקולטה ד"ר עופר לימון, נמכרת לענקית אופטיקה אמריקאית ביותר מ-100 מיליון דולר. החברה פיתחה סט פתרונות לבדיקות ראייה דרך הטלפון הנייד, שמציע את אותה רמת דיוק שיש למכשור אופטי מקצועי בשווי עשרות אלפי דולרים. טכנולוגיה זו מחליפה למעשה את הצורך בבדיקות ראייה מקצועיות אצל אופטיקאי.  

 • פיתוח טכנולוגי חדש לבלימת התפתחות מחלת האלצהיימר

  פיתוח חדש לבלימת מחלת האלצהיימר

  שער מגזין Small האחרון עסק בטכנולוגיה חדשה להובלת תרופות אל המוח, שפיתחו פרופ' אורית שפי והדוקטורנטית נטע זילוני מהפקולטה להנדסה, עם שותפות מהטכניון. התרופות מוכנסות אל שבבי סיליקון בעלי מבנה ננומטרי, שמוחדרים למוח באמצעות "אקדח גנטי" או השתלה, ומשחררות חלבון חיוני שעוצר את הפגיעה במנגנונים הכולינרגיים, החיוניים לתפקוד המוח.   

 • פיתוח חדש של ד"ר עמוס דניאלי שעשוי לקצר את זמן האבחון של חולה בוירוס קורונה לכ-1

  אבחון נגיף הקורונה תוך 15 דקות

  פיתוח טכנולוגי של ד"ר עמוס דניאלי מהפקולטה להנדסה עשוי לקצר משמעותית את זמן האבחון של חולים בקורונה. הטכנולוגיה, המבוססת על שימוש בחלקיקים מגנטים, כבר הודגמה בעבר על זיהוי נגיפים אחרים, דוגמת נגיף הזיקה. היא נמצאת כיום בניסוי קליני בבית החולים תל השומר, ובימים אלו נערכות בדיקות והתאמות על מנת להפוך אותה לרלוונטית גם לנגיף הקורונה.  

  לכתבה המלאה בעיתון ג'ירוסלם פוסט

 • מסיבים אופטיים ועד אופטיקה קוונטית

  מסיבים אופטיים ועד אופטיקה קוונטית

  מדינת ישראל תשקיע למעלה ממיליארד שקלים בפיתוח השליטה באור קוונטי. הטכנולוגיה הזו כוללת חיישנים מדויקים, מדידות אולטרה-רגישות, חישוב וסימולציה מהירים - ויש לה השלכות מרחיקות לכת על תחומי התקשורת, ההצפנה והחישה. המהפכה הקוונטית השנייה בעיצומה, והתוצרים הראשוניים שלה כבר נמצאים בטלפונים הניידים שלכם. ד"ר אליהו כהן מהפקולטה להנדסה כתב על כך לעיתון "הארץ".

 • תואר ההרצאה הטובה ביותר בכנס SPIE

  תואר ההרצאה הטובה ביותר בכנס SPIE

  ברכות לדוקטורנטים מיכאל מרגוליס ושירה רוט, מהמעבדה של ד"ר עמוס דניאלי, לרגל זכייתם בתואר ההרצאה הטובה ביותר בכנס SPIE (האגודה הבינלאומית לאופטיקה ופוטוניקה) שהתקיים בתחילת החודש בסן פרנסיסקו, ארה"ב.

 • יום מתעניינים בפקולטה להנדסה

  סיכום יום מתעניינים לתואר ראשון בפקולטה להנדסה

  מעל ל-120 מועמדים הגיעו ליום המתעניינים שהתקיים ב-31.1 בפקולטה להנדסה בבר-אילן, הסתובבו במעבדות, שמעו הרצאות והתייעצו עם אנשי הסגל. 

 • קורס תקשורת בין אישית וחדשנות של חברת QUATRO

  קורס תקשורת בין אישית וחדשנות של חברת QUATRO

  מדעי המוח בבר-אילן וקבוצת MALAM TEAM מזמינה סטודנטים ממחלקות STEM בר-אילן (מדעים מדוייקים, מדעי החיים, הנדסה, רפואה ומדעי המוח) לקורס ייחודי ראשון מסוגו בבר-אילן בנושא: "תקשורת בין אישית וחדשנות" של חברת QUATRO. הקורס יעסוק בטכניקות של שכנוע, תקשורת בין אישית וחדשנות, כמרכיבים מרכזיים וחיוניים ביכולת להניע אנשים שלא מכוח הסמכות.

  פרטים נוספים והרשמה>>

 • הזמנה ליום מתעניינים מיוחד ללימודי תואר ראשון

  הזמנה ליום מתעניינים מיוחד ללימודי תואר ראשון

  ב-30 לינואר נארח במסגרת יום מיוחד למתעניינים בלימודי הנדסה בבר אילן את מי שנבחרה לאחת מ-30 הישראלים המבטיחים מתחת לגיל 30 של מגזין "פורבס" - ד"ר טלי אילוביץ, שתספר כיצד זינקה מלימודי ההנדסה בבר אילן אל חזית המחקר העולמית בתחומה.

  מתעניינים ומועמדים מהרו להירשם בלינק הבא
  ונתראה

 • סקירה של המצאות שנת 2019 על פי NoCamels

  טיפות העיניים המהפכניות של פרופ' זאב זלבסקי נכללות בסקירת ההמצאות של שנת 2019. מוזמנים לקרוא את הכתבה