לימודי הנדסת מחשבים: תואר ראשון בהנדסת מחשבים

להרשמה

הנדסת מחשבים נמצאת בחזית המדע והטכנולוגיה. מערכות מחשב תופסות מקום כמעט בכל אספקט של החיים המודרניים. הן משפרות את איכות חיינו והופכות את חיינו לקלים ונעימים יותר. לימודי הנדסת מחשבים לתואר ראשון הינם מעניינים ומסקרנים ומשלבים בתוכם ידע תיאורטי ומעשי ממגוון רחב מאוד של תחומים כגון מתמטיקה, פיזיקה, מדעי המחשב, חשמל ואלקטרוניקה. עושרו של התחום, שהוא שילוב של יצירה, חישוב והפקת מידע מהעולם הסובב אותנו, מאפשר לכל מהנדס לבחור בנושאים הספציפיים שמעניינים אותו וקרובים לליבו. הביקוש לבוגרי תואר ראשון בהנדסת מחשבים בקרב המעסיקים הינו גבוה ביותר, דבר המאפשר עתיד תעסוקתי רחב ומגוון.

לימודי תואר ראשון בהנדסת מחשבים מאפשרים השתלבות מהירה במרבית חברות ההיי-טק העוסקות בתכנון מערכות המשלבות בתוכן מרכיבי תכנה וחמרה. מגוון החברות כולל כאלו העוסקות בתכנון מעבדים, מערכות תקשורת, מערכות צבאיות, מערכות רפואיות, חברות תכנה, עיבוד נתונים, גרפיקה ממוחשבת, רובוטיקה, תעופה וחלל וכמו כן תחומים רבים נוספים.

תכנית לימודי תואר ראשון בהנדסת מחשבים 

תכנית לימודי תואר ראשון בהנדסת מחשבים הינה תכנית ארבע-שנתית. המחצית הראשונה של לימודי הנדסת מחשבים מוקדשת ללימוד מקצועות תשתית במדעים (מתמטיקה, פיסיקה, מדעי המחשב) ובהנדסה (מערכות לינאריות, מערכות ספרתיות, והנדסת חשמל).
במהלך המחצית השנייה של לימודי הנדסת מחשבים, הסטודנטים לומדים קורסים מתקדמים באחת מההתמחויות: אבטחת סייבר; עיבוד נתונים וגיאומטריה, רשתות וחישוב וחומרה. הסטודנטים במסלול תואר ראשון להנדסת מחשבים לומדים קורסים הכוללים מספר רב של תחומים כגון: ארכיטקטורה ותכן של מעבדים ובקרים (logic design)ושילובם במערכות ממוחשבות, רשתות מחשבים ואינטרנט, פיתוח כלי תב"ם (תכנון בעזרת מחשב), הנדסת תוכנה, תורת הצפינה, אלגוריתמים, אבטחת מידע, גרפיקה ממוחשבת, עיבוד דיגיטלי של גיאומטריה, עיבוד תמונה, גאומטריה חישובית ורובוטיקה. כל תחום כולל קורסי חובה ומספר קורסי בחירה מתקדמים.

גולת הכותרת של לימודי הנדסת מחשבים הוא ביצוע פרויקט גמר במהלך השנה הרביעית של הלימודים. במהלך הפרויקט נדרש הסטודנט להביא לידי ביטוי את הידע העיוני שרכש בתואר, להעמיקו וליישמו. ביצוע הפרויקט מכשיר את הסטודנט ומקנה לו כלים להתמודד עם בעיות דומות שבהן הוא עשוי להתמודד בעתיד בתעשייה או אף באקדמיה, במהלך לימודיו לתארים מתקדמים. הפרויקטים במהלך לימודי הנדסת מחשבים מבוצעים במעבדות הפקולטה המצוידות במיטב הציוד המתקדם ובהנחייתו הצמודה של איש סגל בכיר בפקולטה.

לקבלת ייעוץ חינם ומידע נוסף אודות תואר ראשון בהנדסת מחשבים, צרו עמנו קשר דרך עמוד צור קשר

סטודנט במסלול לימודי הנדסת מחשבים לתואר ראשון מתמחה באחד מהשרשראות הבאות (החל משנה ג'):

  • אבטחת סייבר - מטרת תכנית זו במסלול לימודי הנדסת מחשבים היא להכשיר מהנדסים בתחום אבטחת הסייבר על מנת לקדם את הטכנולוגיה, המחקר והפיתוח בתחום זה. שרשרת סייבר תכלול קורסים שעוסקים באמינות ובטיחות של מערכות תוכנה וחומרה. נושאים: קריפטוגרפיה, הגנה במערכות מחשב, חישוב בטוח, חומרה בטוחה, קודים למערכות מחשב, קודים לתקשורת אינטראקטיבית ברשת.
  • חומרה - מטרת תכנית זו במסלול לימודי הנדסת מחשבים היא להקנות הבנה עמוקה באופן הפעולה של מערכות מחשבים מורכבות ומשלב בין היבטים שונים של תכן חומרה, תוכנה ואלגוריתמיקה. נושאים: תכן VLSI, אופטימיזציה של מוליכים, מעגלי ומערכות VLSI, ארכיטקטורה, אימות פורמאלי של מערכות חומרה, שיטות ספקטרליות ב- VLSI.
  • רשתות וחישוב - השרשרת תכלול קורסים שעוסקים בסוגים שונים של פלטפורמות חישוב, ובתכנון אלגוריתמים יעילים מבחינת ניצול משאבי החישוב (כגון, זמן, זכרון, תקשורת) במערכת שעבורה תוכנן האלגוריתם. נושאים: רשתות מחשבים, חישוב מקבילי מבוזר, חישוב בענן, חישוב ביולוגי, חישוב קוונטי, אלגוריתמים מקוונים.
  • עיבוד נתונים וגיאומטריה- השרשרת תכלול קורסים שעוסקים בשמירה, חיפוש, ניתוח, ועיבוד נתונים. נושאים: למידת מכונה, גרפיקה ממוחשבת, עיבוד דיגיטלי של גיאומטריה, עיבוד תמונה, ראיה ממוחשבת,  מסדי נתונים.

ניתן לבדוק את סיכויי הקבלה ללימודי תואר ראשון בהנדסה באתר אוניברסיטת בר-אילן בקישורים מהירים, הערכת סיכויי קבלה.

לתכניות הלימודים במסלול לימודי הנדסת מחשבים לתואר ראשון לחץ/י כאן 

לקבלת ייעוץ חינם ומידע נוסף אודות תואר ראשון בהנדסת מחשבים, צרו עמנו קשר דרך עמוד צור קשר