הנדסת מחשבים

להרשמה

הנדסת מחשבים נמצאת בחזית המדע והטכנולוגיהמערכות מחשב תופסות מקום כמעט בכל אספקט של החיים המודרניים. הן משפרות את איכות חיינו והופכות את חיינו לקלים ונעימים יותרזהו תחום מעניין ומסקרן המשלב בתוכו ידע תיאורטי ומעשי ממגוון רחב מאוד של תחומים כגון מתמטיקה, פיזיקה, מדעי המחשב, חשמל ואלקטרוניקה. עושרו של התחום, שהוא שילוב של יצירה, חישוב והפקת מידע מהעולם הסובב אותנו, מאפשר לכל מהנדס לבחור בנושאים הספציפיים שמעניינים אותו וקרובים לליבו. הביקוש לבוגרי הנדסת מחשבים בקרב המעסיקים הינו גבוה ביותר, דבר המאפשר עתיד תעסוקתי רחב ומגוון.

תואר בהנדסת מחשבים מאפשר השתלבות מהירה במרבית חברות ההיי-טק העוסקות בתכנון מערכות המשלבות בתוכן מרכיבי תכנה וחמרה. מגוון החברות כולל כאלו העוסקות בתכנון מעבדים, מערכות תקשורת, מערכות צבאיות, מערכות רפואיות, חברות תכנה, עיבוד נתונים, גרפיקה ממוחשבת, רובוטיקה, תעופה וחלל וכמו כן תחומים רבים נוספים.

תכנית הלימודים לתואר ראשון בהנדסת מחשבים הינה תכנית ארבע-שנתית. המחצית הראשונה של הלימודים מוקדשת ללימוד מקצועות תשתית במדעים (מתמטיקה, פיסיקה, מדעי המחשב) ובהנדסה (מערכות לינאריות, מערכות ספרתיות, והנדסת חשמל).
במהלך המחצית השנייה, הסטודנטים לומדים קורסים מתקדמים באחת משתי תכניות לימודים: מערכות מחשב ואבטחת סייבר. הסטודנטים לומדים קורסים הכוללים מספר רב של תחומים כגון: ארכיטקטורה ותכן של מעבדים ובקרים (logic design)ושילובם במערכות ממוחשבות, רשתות מחשבים ואינטרנט, פיתוח כלי תב"ם (תכנון בעזרת מחשב), הנדסת תוכנה, תורת הצפינה, אלגוריתמים, אבטחת מידע, גרפיקה ממוחשבת, עיבוד דיגיטלי של גיאומטריה, עיבוד תמונה, גאומטריה חישובית ורובוטיקה. כל תחום כולל קורסי חובה ומספר קורסי בחירה מתקדמים.

גולת הכותרת של לימודי התואר הראשון הוא ביצוע פרויקט גמר במהלך השנה הרביעית של הלימודים. במהלך הפרויקט נדרש הסטודנט להביא לידי ביטוי את הידע העיוני שרכש בתואר, להעמיקו וליישמו. ביצוע הפרויקט מכשיר את הסטודנט ומקנה לו כלים להתמודד עם בעיות דומות שבהן הוא עשוי להתמודד בעתיד בתעשייה או אף באקדמיה, במהלך לימודיו לתארים מתקדמים. הפרויקטים מבוצעים במעבדות הפקולטה המצוידות במיטב הציוד המתקדם ובהנחייתו הצמודה של איש סגל בכיר בפקולטה.

סטודנט בהנדסת מחשבים מתמחה באחד משני מסלולי ההתמחות הבאים (החל משנה ב'):

  • מערכות מחשב- המסלול מקנה לסטודנטים הבנה עמוקה באופן הפעולה של מערכות מחשבים מורכבות ומשלב בין היבטים שונים של תכן חומרה, תוכנה ואלגוריתמיקה. במהלך הלימודים, הסטודנטים ירכשו כלים להתמודדות עם מגוון רחב של אתגרים מתחומים שונים שיאפשרו להם השתלבות מוצלחת בתעשייה. נושאי הלימוד המרכזיים במסלול הם: תיכון VLSI וארכיטקטורה, רשתות  מחשבים, גרפיקה ממוחשבת ועיבוד גיאומטרי, תכנון אלגוריתמים, גיאומטריה חישובית ורובוטיקה.
  • אבטחת סייבר- מטרת התכנית היא להכשיר מהנדסים בתחום אבטחת הסייבר על מנת לקדם את הטכנולוגיה, המחקר והפיתוח בתחום זה. ההתנהלות כיום בעולמנו הממוחשב מחייבת גישה שונה בכל הקשור להגנה על פרטיות וצנעת הפרט, כמו גם הגנה מפני מתקפות זדוניות העלולות להיות הרסניות, הן ברמה האישית והן ברמה הבינלאומית. מדינת ישראל היא אחת המדינות הראשונות שהכירו בחשיבות ההגנה על מערכות חיוניות. על מנת להגן על המידע הרב בעידן החדש יש צורך בכוח אדם מיומן ומקצועי. הכשרתם של מהנדסים ומדענים מחייבת הכרת השחקנים המרכזיים בעולם הסייבר ולימוד סט כלים רחב המאפשר להתמודד מולם.

ניתן לבדוק את סיכויי הקבלה ללימודי תואר ראשון בהנדסה באתר אוניברסיטת בר-אילן בקישורים מהירים, הערכת סיכויי קבלה.

 

לתכניות הלימודים במגמת הנדסת מחשבים לחץ/י כאן