תואר ראשון בהנדסת מחשבים במגמת חומרת מחשבים

Chip Design and Hardware Engineering
 

שבבים אלקטרוניים נמצאים בתוך כל מכשיר וכל תחום טכנולוגי שמלווה את חיינו כיום וצפויים לקחת חלק עוד יותר משמעותי בעולם העתידי. תכנון שבבים אלו דורש ידע נרחב והבנה של תחומי מדע בסיסי והנדסה מרמת הפיזיקה ועד לרמת התוכנה.

התכנית בבמגמת חומרת מחשבים מיועדת להכשרת מהנדסי חומרת מחשבים אשר יקבלו את בסיס הידע הנדרש לקיים מחקר ופיתוח של שבבים אלקטרוניים והמערכות המשתמשות בשבבים אלו. בנוסף ליסודות בתוכנה, מערכות הפעלה וארכיטקטורת מחשבים, הניתנים בתכנית היסוד של הנדסת מחשבים, מגמת תכן חומרה ושבבים מספקת לסטודנטים את היסודות הרלוונטיים מהנדסת חשמל, כגון תכנון מעגלים, ארכיטקטורות מחשבים מתקדמות ,מוליכים למחצה, ותכן פיזי של שבבים. בנוסף לכך, התכנית מאפשרת לסטודנט לבחור קורסים בתחומים משיקים על מנת להרחיב את הידע ולהתמקצע בתכן חומרה לתחומים מיוחדים, כגון מחשוב קוואנטי, ביו-אינפורמטיקה ובינה מלאכותית.

במגמת חומרת מחשבים הינה התכנית הראשונה בישראל ואחת היחידות בעולם המספקת הכשרה מוכוונת כולה לתחום השבבים. בוגרי התכנית יקבלו את כל הכלים הנדרשים להמשיך במחקר בתחום החומרה והשבבים ולהשתלב בתעשיית השבבים הרווחת בישראל. לאחרונה המחסור במהנדסים בתחום זה, הוגדר כאחד מתחומי המיקוד המרכזיים של הרשות החדשנות והוקמה ועדה ממשלתית למילוי מחסור זה. מגמת חומרת מחשבים עונה בדיוק על הדרישה הזו.

מה זה "חומרה"?

חומרה היא אוסף כל הרכיבים הפיזיים במחשב או בהתקן אלקטרוני אחרי, כמו טלפון סלולרי או ציוד תקשורת. התוכנה, שהיא אוסף הפקודות המספקות הוראות לביצוע, זקוקה לחומרה על מנת להתבצע. כל מכשיר "חכם" ותחום טכנולוגי זקוק לחומרה.

מה זה "שבב"?

שבב, או בשמו המדויק יותר "מעגל משולב", הינו הרכיב המרכזי של המחשב ושל כל מכשיר אלקטרוני מודרני, אשר משלב התקני חישוב, בקרה, עיבוד וגילוי וממומש לרוב באמצעות טרנזיסטורים. במכשירים רבים משולבים מספר רב של שבבים (לעיתים אלפי שבבים נפרדים), אשר מחוברים ביחד כדי לספק למכשיר את יכולותיו.

מה ההבדל בין המגמה החדשה לתוכנית הרגילה בהנדסת מחשבים?

התוכנית של השנה הראשונה לתואר במגמה החדשה תהיה בדיוק כמו התוכנית הרגילה בהנדסת מחשבים. החל מאמצע השנה השנייה, התכנית תתחיל להתמקד בתחום החומרה ובשנה השלישית והרביעית, יילמדו קורסי ליבה ובחירה הממוקדים לתחום החומרה.

מה נותנת מגמת חומרת מחשבים?

תואר ראשון מלא בהנדסת מחשבים עם התמקדות בתשתיות הידע הנדרשות למהנדס חומרה. מבחינת שעות לימוד, העומס במגמת תכן חומרה ושבבים לא יהיה גדול יותר מהתוכנית הרגילה בהנדסת מחשבים.

מה נלמד במגמת חומרת מחשבים בנוסף להנדסת מחשבים?

התמקדות בתכן מעגלים דיגיטליים ואנלוגיים

התמקדות בארכיטקטורת מחשבים

רקע בפיזיקה של מוליכים למחצה ותהליכי ייצור מעגלים משולבים

קורסים חדשים בהנדסת מחשבים, כמו: אלגוריתמים לתכן שבבים, אימות (וריפיקציה) פונקציונלי ופורמלי, ארכיטקטורות מחשבים מתקדמות, חומרה לבינה מלאכותית, חומרה לחישוב ביולוגי ועוד.

מה אפשרויות התעסוקה לבוגרי מגמת חומרת מחשבים?

בוגרי המגמה יוכלו להשתלב בתעשייה ובאקדמיה במקצועות ההיי-טק ובפרט בתעשיית השבבים. תפקידים רלוונטיים בתעשייה כוללים, VLSI Design (Front-end), Verification, Backend, Circuit Design, Architecture, Analog Engineer, Board Design, Firmware, ועוד. עשרות חברות בינלאומיות וישראליות מפעילות מרכזי פיתוח גדולים בישראל בתחום, כולל חברות כמו ,Google, Facebook Intel, Apple, Amazon, Microsoft, NVIDIA, Broadcom, Cisco ורבים נוספים.

האם קיימות מלגות הצטיינות למועמדים עם נתוני קבלה גבוהים במיוחד?

כן בהחלט. מועמדים טובים במיוחד יוכלו לזכות במלגות מיוחדות מטעם הפקולטה וגם מטעם המגמה. בנוסף, למצטיינים יינתן ליווי אקדמי אישי.

 

התואר

תעודת הבוגר תהיה ב"הנדסת מחשבים". שם המגמה לא יירשם על גבי התעודה.

 

 לצפייה בתוכנית הלימודים במגמת הנדסת תכן חומרה ושבבים

 

לקבלת ייעוץ חינם ומידע נוסף אודות לימודי הנדסה צרו קשר 

Phone number טל: 03-5317733 שלוחה 1

link to whatsup

052-8745042 WhatsApp: 052-3956306
Email Icon Engineering.Faculty@biu.ac.il
Facebook Logo https://www.facebook.com/Engineering.biu