לימודי הנדסת חשמל: תואר ראשון בהנדסת חשמל

להרשמה

תואר ראשון בהנדסת חשמל(B.Sc) :

מטרתה של תכנית הלימודים במסלול תואר ראשון בהנדסת חשמל הינה להכשיר מהנדסי חשמל בשטחי הידע המודרני בתחום. בוגרי התכנית ישתלבו בהצלחה בתעשייה עתירת-הידע או להמשיך ללימודים מתקדמים בקבוצות המחקר באוניברסיטאות המובילות.

תכנית לימודי הנדסת חשמל מתחילה בהקניית ידע תאורטי מוצק במקצועות היסוד (מתמטיקה, פיסיקה, תכנות ואלקטרוניקה) זאת במהלך שתי שנות הלימודים הראשונות. בהמשך לימודי הנדסת חשמל מתמחה הסטודנט בשני מסלולי לימוד (המשיקים לתחומי ידע בתחום) מתוך חמשת המסלולים הקיימים. כל מסלול מעניק ידע תאורטי ומעשי רב בתחומו. לשם העמקת הידע המעשי מלווה תכנית תואר ראשון בהנדסת חשמל במספר רב של קורסי מעבדה, הממחישים את הידע התיאורטי הנרכש ע"י התנסות אישית. המעבדות מצוידות במיטב המכשור המתקדם מסוגו.
גולת הכותרת של הכשרתו של המהנדס הינה פרויקט הסיום המבוצע לאורך כל השנה. הפרויקט מאפשר לסטודנט ליישם את הידע שרכש במהלך לימודיו לפתרון בעיה הנדסית או מחקרית. הפרויקט מתבצע בהנחייתו הצמודה של חבר סגל בכיר בפקולטה.

לקבלת ייעוץ חינם ומידע נוסף אודות תואר ראשון בהנדסת חשמל, צרו עמנו קשר דרך עמוד צור קשר

סטודנט במסלול לימודי הנדסת חשמל מתמחה בשניים ממסלולי ההתמחות הבאים (החל משנה ג'):

 • אלקטרואופטיקה - המסלול באלקטרו אופטיקה נותן לסטודנטים את הבסיס התאורטי הנדרש להבנת התחום בלייזרים, בתקשורת אופטית ובגלאים, וכן מספר קורסי בחירה בנושאים ותחומים בעלי עניין רב גם בתעשייה בארץ ובחו"ל כמו גם כתחומי מחקר מרכזיים בעולם. הסטודנטים נחשפים לנושאים כדוגמת התקני מיקרו פוטונים, מערכות MEMS ,מערכות תקשורת אופטיות מתקדמות ומערכות דימות משופרות רזולוציה. בנוסף, המסלול  מעניק לסטודנטים התמחות מעשית במעבדה המתקדמת שהוא מציע ואשר בה הסטודנטים יכולים לחוות את המימוש הניסיוני של התאוריה בה נתקלו בקורסי הבסיס של המסלול ללימודי הנדסה. מרצי הקורסים הם חברי המסלול, בעלי שם עולמי בתחומם, שעיסוקם המחקרי חופף את נושאי הקורסים.
 • הנדסת מערכות תקשורת - הקניית הרקע התאורטי הנדרש לאפיון, תכנון וניתוח ביצועי המרכיבים השונים במערכות תקשורת אשר יכשיר את הבוגרים להשתלב בעבודה בהתאם לתחום ההתמחות.  בוגרי לימודי תואר ראשון בהנדסת חשמל במסלול זה ישתלבו בתעשייה בתחום של פיתוח ומימוש מערכות אלחוטיות, כגון רשתות סלולריות רכיבי ל Wi-Fi ופתוח טכנולוגיות תקשורת מתקדמות. מרצי הקורסים הם חברי המסלול, בעלי שם עולמי בתחומם, שעיסוקם המחקרי חופף את נושאי הקורסים.
 • ננו-אלקטרוניקה / מיקרואלקטרוניקה - מטרת תכנית זו היא לשלב לימודי הנדסת חשמל עם הכרות מעמיקה בתכנון, ייצור ואפיון התקני ננו-אלקטרוניקה, מעגלים ומערכות VLSI גלאי הדמיה מתקדמים, התקנים ומערכות לחלל, תכנון ואפיון זיכרונות, תכנון חומרה אמינה, אמינות במערכות VLSI  תכנון אנלוגי וספרתי של מעגלים משולבים. חיישנים וממשקים אנלוגיים, מעגלים אנלוגיים לניהול והעברת אנרגיה, מעגלים אנלוגיים וספרתיים לחומרה בטוחה. מרצי הקורסים הם חברי המסלול, בעלי שם עולמי בתחומם, שעיסוקם המחקרי חופף את נושאי הקורסים.
 • ביו-הנדסה - מטרת תכנית זו היא לשלב לימודי הנדסת חשמל עם הכרות מעמיקה של תחומי הביולוגיה והפיסיולוגיה השונים. תכנית הלימודים במסלול זה של תואר ראשון בהנדסת חשמל מתאימה לאופי הבינתחומי של המחקר הביו-הנדסי וכוללת יישום עקרונות הנדסיים לפתרון בעיות בתחומי הרפואה והביולוגיה, כמו גם הבנת עקרונות הפעולה של מערכות ביולוגיות, מרמת התא ועד לרמת האורגניזם, במטרה לאפשר תכנון ובניה של מערכות ביולוגיות סינטטיות. המסלול מציע מגוון רחב של קורסים כגון ביו-סנסורים וביו-צ׳יפים, דימות רפואי, בקרה למערכות ביולוגיות, ביולוגיה חישוב, big data וביו-אינפורמטיקה. מרצי הקורסים הם חברי המסלול, בעלי שם עולמי בתחומם, שעיסוקם המחקרי חופף את נושאי הקורסים.
 • עיבוד אותות - המסלול מציע מגוון רחב של קורסים בתחום. מסלול זה של לימודי הנדסת חשמל משלב ידע תיאורטי בתחומים הרלבנטיים: אותות אקראיים, אלגוריתמים, מעמיקה בתחום למידת המכונה ומאפשרת בחירה במספר נושאים כגון עיבוד אותות ברשתות ועיבוד תמונה. מרצי הקורסים הם חברי המסלול, בעלי שם עולמי בתחומם, שעיסוקם המחקרי חופף את נושאי הקורסים. מעבדת ההוראה בתחום, המציגה שילוב חדשני בין תיאוריה למעשה, הינה מהמעבדות  המוערכות ביותר בתחומה ברחבי העולם.

תכניות משולבות במסלול לימודי תואר ראשון בהנדסת חשמל (B.Sc):

הפקולטה להנדסה כוללת מספר תכניות משולבות יוקרתיות ומעניינות שמטרתן להכשיר מהנדסי חשמל בעלי השכלה נרחבת ומגוונת המאפשרת להם להעצים את הידע שלהם ולהתמקצע בתחומים נוספים הקשורים להנדסה:

 • תואר משולב בהנדסת חשמל ומתמטיקה

  תכנית הלימודים המשולבת ללימודי תואר ראשון בהנדסת חשמל BSc (מקצוע מורחב) ובמתמטיקה (מקצוע ראשי) מיועדת למועמדים מצטיינים בלבד. מטרת התכנית המשולבת הינה להכשיר מהנדסי חשמל בעלי השכלה מתמטית עמוקה ונרחבת. בוגרי התכנית יוכלו להשתלב בהצלחה בתפקידים מעניינים בתעשייה עתירת-הידע. בוגרים שסיימו בהצלחה את לימודיהם יוכלו גם להשתלב בקבוצות המחקר בפקולטות המובילות להנדסת חשמל במסגרת לימודיהם לתארים מתקדמים בתחומים הדורשים העמקה מתמטית.
  תנאי קבלה: התכנית מיועדת למועמדים בעלי נתוני קבלה גבוהים, המסוגלים לעמוד בעומס הלימודים הקיים בתכנית זו. בעלי תעודת בגרות עם ציון של 90  לפחות במתמטיקה בהיקף של 5 יחידות לימוד, ציון של 90 לפחות בפיסיקה בהיקף של 5 יחידות לימוד, וציון גבוה במבחן הפסיכומטרי ובציון הכמותי.

 • תואר משולב בהנדסת חשמל ופיסיקה

  תכנית הלימודים המשולבת ללימודי תואר ראשון בהנדסת חשמל BSc (מקצוע מורחב) ובפיסיקה (מקצוע ראשי) מיועדת למועמדים מצטיינים בלבד. התכנית המשולבת נועדה להקנות לסטודנטים השכלה מדעית מעמיקה ורחבה בפיסיקה, המשלבת ידע מדעי וטכנולוגי בתחומי האלקטרוניקה, המחשבים והתקשורת. בוגרי התכנית יוכלו להשתלב בהצלחה בחברות היי-טק ובחברות עתירות ידע הזקוקות למהנדסים בעלי ידע מעמיק בפיסיקה.
  תנאי קבלה: התכנית מיועדת למועמדים בעלי  נתוני קבלה גבוהים, המסוגלים לעמוד בעומס הלימודים הקיים בתכנית זו, בעלי תעודת בגרות עם ציון של 90 לפחות במתמטיקה בהיקף של 5 יחידות לימוד, ציון של 90 לפחות בפיסיקה בהיקף של 5 יחידות לימוד, וציון גבוה במבחן הפסיכומטרי ובציון הכמותי.

 • תואר משולב בהנדסת חשמל ומוסיקה

  עולם המוסיקה עובר שינויים רבים בשנים האחרונות עם שילובן של טכנולוגיות מתקדמות בעבודת המוסיקאי. כלים טכנולוגיים מהווים חלק בלתי נפרד מתהליכי היצירה, הביצוע וההפקה המוסיקליים. טכנולוגיה מוסיקלית הופכת להיות גורם מכריע ביכולתו של המוסיקאי לתקשר עם הקהל שלו. בד בבד אימץ עולם המחקר בתחום עיבוד האותות את נושא המוסיקה לחיקו ומפתח אלגוריתמים מתקדמים לעיבוד, אחזור והשמעה של מוסיקה.
  תכנית הלימודים המשולבת ללימודי תואר ראשון בהנדסת חשמל BSc (מקצוע מורחב) ובמוסיקה, במסלול טכנולוגיות מוסיקליות (מקצוע ראשי) מיועדת למועמדים המעוניינים בלימודי הנדסת חשמל והם בעלי רקע מוסיקלי. בוגרי התואר בהנדסת חשמל יקבלו תואר מלא בהנדסת חשמל ועל כן פתוחים בפניהם כל תחומי העיסוק בתחום בתעשייה וכל מסלולי התארים המתקדמים. בוגרי מוסיקה יקבלו תואר ראשי במוסיקה, וההתמחות ההנדסית שלהם תקנה להם יתרון בולט בהשתלבות בתחום הפורח של מוסיקה וטכנולוגיה, כמו גם בתארים מתקדמים במוסיקה. בפרט, יקנה המסלול רקע מצוין לתארים מתקדמים בתחום ההקלטה.
  תנאי קבלה: התכנית מיועדת למועמדים בעלי נתוני קבלה גבוהים, המסוגלים לעמוד בעומס הלימודים הקיים בתכנית זו.  בעלי תעודת בגרות עם ציון 80 לפחות במתמטיקה בהיקף של 5 יחידות לימוד וציון 90 לפחות במתמטיקה בהיקף של 4 יחידות לימוד. כמו כן נדרש ציון של 80 לפחות בפיסיקה בהיקף של 5 יחידות לימוד. דגש מיוחד מושם על הציון הכמותי במבחן הפסיכומטרי. בנוסף, יעברו המועמדים בחינה במחלקה למוסיקה.

תואר ראשון בהנדסת חשמל לתלמידי תיכון (BSc)

הפקולטה להנדסה באוניברסיטת בר-אילן מטפחת ומעודדת את ההתעניינות בלימודי הנדסה בקרב תלמידי תיכון מצטיינים. לימודי הנדסת חשמל מתחילים בקיץ שלאחר כיתה י' ונמשכים 4 שנים כאשר בקיץ התלמידים נדרשים לעבור לפחות שני קורסים אקדמיים:

 • מתמטיקה בדידה
 • אלגברה לינארית 1

תנאי הקבלה ללימודי הנדסת חשמל:  

בוגרי כיתות י', המאותרים לתכנית זו מראש, יתקבלו אליה לאחר קבלת ציון גבוה בבחינת הבגרות במתמטיקה- 5 יחידות לימוד ובשני קורסי הקיץ אותם עליהם לעבור.

ניתן לבדוק את סיכויי הקבלה ללימודי תואר ראשון בהנדסה באתר אוניברסיטת בר-אילן  בקישורים מהירים הערכת סיכויי קבלה.

לתכניות הלימודים במגמת הנדסת חשמל בתואר ראשון לחץ/י כאן

לקבלת ייעוץ חינם ומידע נוסף אודות תואר ראשון בהנדסת חשמל, צרו עמנו קשר דרך עמוד צור קשר